Chirurgia stomatologiczna

Stomatologia estetyczna to część stomatologii, która zajmuje się poprawą wyglądu uśmiechu. Jej celem jest korekta kształtu zębów oraz dziąseł.

Chirurg stomatologiczny w związku z zakresem wykonywanych zabiegów często wzbudza lęk u pacjentów. Wiemy, że chirurgia stomatologiczna kojarzy się z bolesnym leczeniem. Pacjenci wiedzą, że chirurdzy wykonują zabiegi operacyjne z użyciem skalpela.

Jednak współczesna chirurgia stomatologiczna wykorzystuje dostępną technologię, która pozwala szybko postawić diagnozę, a następnie sprawnie i precyzyjnie wykonać zabieg. Dzięki temu pacjenci szybciej wracają do pełnej sprawności sprzed zabiegu.
W gabinetach Stomatologii Wichlińscy chirurdzy korzystają z nowoczesnych narzędzi wspierających ich pracę, które znacząco obniżają odczuwanie bólu.

Chirurg stomatologiczny wykonuje zabiegi na dziąsłach, kościach czy nawet zatokach. 

Kolejny krok to przygotowanie planu leczenia, który zostaje omówiony razem z pacjentem. W gabinetach Stomatologii Wichlińscy dbamy o to, żeby pacjenci byli poinformowani o wszystkich etapach leczenia, co pozytywnie wpływa na poczucie komfortu.
Zabiegi chirurgiczne przeprowadzają wykwalifikowani lekarze chirurdzy z ponad 20 letnim doświadczeniem w swojej specjalizacji. Ich wiedza i umiejętności gwarantują sprawne przeprowadzanie procedur chirurgicznych. Podczas zabiegów używamy znieczuleń, by pacjenci nie odczuwali bólu i dyskomfortu związanego z wizytą u chirurga stomatologicznego.
Nowoczesne metody, np. podcinanie wędzidełka z użyciem lasera, który od razu zamyka tkankę miękką, pozwalają skrócić czas potrzebny na rekonwalescencję. Ekstrakcja zęba mądrości nie oznacza kilkudniowej przerwy w codziennym życiu.

Jak wygląda zabieg u chirurga stomatologicznego?

na pytania odpowiada Chirurg stomatologiczny

Przeprowadzenie leczenia chirurgicznego wymaga dokładnej diagnostyki i analizy przypadku każdego pacjenta. Zawsze przed zabiegiem pacjenci kierowani są na konsultacje chirurgiczne, w ramach których wykonujemy tomografię komputerową CBCT, zdjęcie pantomograficzne lub zdjęcia punktowe RVG. Dzięki tym informacjom chirurg jest w stanie ocenić np. jak ułożony jest korzeń zęba względem innych zębów i nerwów, wie gdzie dokładnie znajdują się zmiany chorobowe. 

Ekstrakcje zębów mądrości

Pacjentom chirurgia stomatologiczna kojarzy się z usuwaniem ósemek, czyli tzw. zębów mądrości. Ósemki jako ostatnie zęby w łuku często są problematyczne. Wyrastają na końcu, przez co mają nie wystarczająco miejsca, żeby odpowiednio się rozwinąć. Dlatego często mówi się o tzw. zatrzymanych zębach mądrości, czyli takich, które częściowo pozostały w kości lub zaczęły rosnąć pod nieodpowiednim kątem. Ułożenie ósemek w ten sposób może prowadzić do stanów zapalnych. 

Kiedy w łuku zębowym robi się ciasno zęby zaczynają się tłoczyć i wędrować, stąd tak wielu pacjentów po usunięciu ósemek zgłasza się na leczenie ortodontyczne.
Najczęściej ich ułożenie sprawia wiele trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny, a w konsekwencji ósemki się psują. Pacjenci decydują się na usunięcie zębów mądrości, by zapobiegać powikłaniom, które mogą pojawić się w przyszłości.
Co zapewnia pacjentom bezbolesność zabiegu. Kiedy zabieg wymaga dłuższego czasu i został zakwalifikowany jako bardziej zaawansowany pacjenci mogą skorzystać ze znieczulenia miejscowego połączonego z sedoanalgezją w asyście lekarza anestezjologa

Czas działania znieczulenia to około 4-5 godzin, a sam zabieg w zależności od tego jak skomplikowane jest położenie zęba trwa od pięciu do 45 minut.
Chirurg zabezpiecza zębodół, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko powikłań pozabiegowych. Pacjent po zabiegu pozostaje w stałym kontakcie z personelem gabinetu, a wszystkie wizyty kontrolne są wliczone w cenę ekstrakcji.
Rekonwalescencja po chirurgicznej ekstrakcji ósemki trwa około 5 do 7 dni. W tym czasie mogą pojawić się dolegliwości bólowe, obrzęk pozabiegowy, stan podgorączkowy, odrętwienie czy też szczękościsk. W przypadku, kiedy powrót do codziennego funkcjonowania jest trudny, dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie.

Ekstrakcje zębów stałych

Chirurg stomatolog zajmuje się ekstrakcją zębów stałych niezależnie od ich umiejscowienia, ale opiera się na potrzebach klinicznych. W przypadku gdy leczenie zachowawcze lub endodontyczne nie jest już możliwe, wtedy konieczny jest zabieg usunięcia zęba. Pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się zmian chorobowych i bólu, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie.

Chirurgiczne przygotowanie do leczenia protetycznego lub implantologicznego

Czasami pomoc chirurga stomatologa jest konieczna zanim pacjent rozpocznie leczenie implantologiczne lub protetyczne. Dlatego usuwa się zęby, które nie zostały zakwalifikowane do dalszego leczenia i stanowią przeszkodę na drodze do nowego uśmiechu. Część planu leczenia, który uwzględnia etap implantologii może zakładać np. konieczność podniesienia dna zatoki szczękowej połączone z regeneracją kości.

Chirurgia przedprotetyczna to podcinanie wędzidełka, usuwanie zmian chorobowych kości czy dziąseł. Leczenie protetyczne i implantologiczne wymaga zdrowej jamy ustnej, pozbawionej stanów zapalnych, osadu i kamienia. Dlatego w planach leczenia uwzględniamy higienizację, czyli usuwanie osadu i kamienia, co pozwala uzyskać środowisko do kolejnych zabiegów stomatologicznych.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Zabieg na zatoce szczękowej to etap przygotowujący pacjenta do leczenia implantologicznego. Utrata zęba, który znajdował się pod dnem zatoki szczękowej skutkuje szybką utratą kości. Chirurg może zatrzymać ten proces wykonując zabieg podniesienie dna zatoki szczękowej poprzez wprowadzenie substytutu kości, który zapewnia wystarczające podparcie dla wprowadzenia implantu.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Zabieg polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba, usunięciu zmian zapalnych i zabezpieczeniu korzenia przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego. 

Zabieg przeprowadzany jest u pacjentów, których zęby nie kwalifikują się do ponownego leczenia kanałowego lub pojawiły się zmiany okołowierzchołkowe, które muszą zostać usunięte. Jest to zabieg “ostatniej szansy” ratujący ząb przed usunięciem.

Resekcja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu chirurg stomatolog odsłania kość w okolicach korzenia problematycznego zęba w celu usunięcia zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki. Usuwany jest także fragment korzenia, następnie kanał korzeniowy wypełniony jest specjalnym materiałem, a ubytek w kości uzupełniany jest biomateriałem zastępującym kość.

Po resekcji mogą wystąpić dolegliwości miejscowe i obrzęk, które powinny zniknąć po kilku dniach. Jeżeli ból będzie się przedłużał i nasilał, wystąpi stan podgorączkowy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Chirurgiczne usuwanie zęba – ile kosztuje?

Ceny zabiegów z zakresu chirurgii są zróżnicowane. Ponieważ ich zakres zależy od indywidualnego przypadku każdego pacjenta, to jedynie specjalista opracowujący plan leczenia jest w stanie określić dokładną kwotę. Możliwe jest jednak wymienienie orientacyjnych cen – można je znaleźć na naszej stronie internetowej – cennik chirurgia.

Chirurgia stomatologiczna – czy jest się czego obawiać?

Chociaż perspektywa poddania się zabiegowi chirurgicznemu w okolicach jamy ustnej może brzmieć mało przyjemnie, to naprawdę nie należy się takich procedur obawiać. Dobrze jest zacząć od konsultacji z lekarzem – odpowie on na wszelkie pytania i określi czy i w jakim zakresie działania chirurgiczne są niezbędne. Warto zaufać doświadczonemu specjaliście – chirurdzy w Stomatologia Wichlińscy codziennie wykonują zabiegi, które podnoszą komfort życia pacjentów. 

Drobne zabiegi na tkankach miękkich

Do takich zabiegów należy podcięcie wędzidełek warg i języka, korekta kształtu dziąseł, a także zabiegi plastyczne przygotowujące do uzupełnień protetycznych.

Czy usuwanie zęba boli?

Ekstrakcję (usunięcie) przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, które całkowicie eliminuje dolegliwości podczas zabiegu. Po kilku godzinach, po ustąpieniu znieczulenia, mogą pojawić się przejściowe dolegliwości, na wypadek których pacjent zabezpieczony jest środkami przeciwbólowymi, preparatami antyseptycznymi, a czasem antybiotykiem.

Jakie znieczulenie stosowane jest podczas zabiegów?

W gabinetach Stomatologii Wichlińscy stosujemy znieczulenie miejscowe, które w zupełności pozwala na wyłączenie odczuwania bólu w danej okolicy. Jednocześnie pacjent pozostaje w pełnym kontakcie z lekarzem, a po zabiegu może wrócić do domu. Znieczulenie miejscowe, żeby zacząć działać potrzebuje czasu, dlatego zwykle naszych pacjentów zapraszamy 20-30 minut przed zabiegiem na podanie znieczulenia. 

Jakie są zalecenia po zabiegach chirurgicznych?

Pacjenci nie powinni jeść ani pić 2 godziny po zabiegu. W dniu zabiegu i w kolejnym dniu starać się unikać gorących napojów i posiłków, nie palić tytoniu i nie pić alkoholu przynajmniej 5 dni. Tydzień od zabiegu starać się powstrzymać od wysiłku fizycznego i korzystania z sauny i solarium. 

Wskazane jest dbanie o miejsce pozabiegowe, czyli zimne okłady w dniu zabiegu, nowa i miękka szczoteczka, płukanka przeciwbakteryjna np. Eludril.

Jakie są przeciwwskazania do usuwania zębów?

Usuwanie zębów jest rutynowym zabiegiem stomatologicznym, ale istnieją pewne przeciwwskazania i sytuacje, w których lekarz może zdecydować, że nie jest to odpowiednie lub konieczne. |
Oto niektóre z możliwych przeciwwskazań do usuwania zębów:

Jeśli w okolicy zęba występuje silne zapalenie lub infekcja, może być konieczne leczenie farmakologiczne, takie jak antybiotykoterapia przed usunięciem zęba. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wyleczenie infekcji przed zabiegiem.
Osoby z niektórymi poważnymi chorobami serca mogą wymagać specjalnej opieki przed, w trakcie i po zabiegu. Niektóre zabiegi stomatologiczne mogą powodować krótkotrwały wzrost ryzyka związany ze stresem i zmianami ciśnienia krwi, dlatego istotne jest poinformowanie lekarza o ewentualnych problemach z sercem.
W przypadku kobiet w ciąży lekarz może unikać rutynowego usuwania zębów, zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze. W przypadku konieczności zabiegu, należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić korzyści i potencjalne ryzyko dla matki i dziecka.
Osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi, takimi jak hemofilia lub niedobór płytek krwi, mogą wymagać specjalnej opieki przed i po zabiegu. Należy skonsultować się z lekarzem w celu oceny ryzyka i podjęcia odpowiednich środków ostrożności.
Osoby z osłabionym układem odpornościowym, na przykład ze względu na chemioterapię lub immunosupresję, mogą mieć większe ryzyko infekcji po usunięciu zęba.
pl_PLPolish

Informacja o plikach Cookie

Nasza strona internetowa używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze możliwe doświadczenie podczas przeglądania naszej strony. Pliki cookie to małe pliki tekstowe, które są zapisywane na Twoim urządzeniu (komputerze, telefonie lub tablecie) podczas odwiedzania różnych stron internetowych.