Ortodoncja - Stomatologia Wichlińscy

Ortodoncja

Ortodonta to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu oraz nieprawidłowości estetycznych związanych z układem zębów.

Ortodonta to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu oraz nieprawidłowości estetycznych, związanych z rozmieszczeniem zębów. Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która koncentruje się na korekcji nieprawidłowego ustawienia zębów.

Praca ortodonty pomaga w osiągnięciu prostych i estetycznych zębów.

Ortodonta w swojej pracy stosuje różne typy aparatów ortodontycznych w celu korekcji nieprawidłowego ustawienia zębów i ich ustawienia w łukach zębowych.

Jakie typy aparatów ortodontycznych są dostępne w naszych gabinetach?

Ortodonta wykonuje szczegółową analizę i diagnozę stanu zgryzu oraz przeprowadza szereg badań. W tym badania radiologiczne, zdjęcia rentgenowskie, wizualizacje komputerowe i odlewy gipsowe w celu dokładnego zrozumienia problemu i opracowania spersonalizowanego planu leczenia.
ortodoncja-1

Korzyści z prawidłowego ustawienia zębów:

ortodoncja-2

Kiedy?

Współczesna ortodoncja nie ma ograniczeń wiekowych – leczenie jest możliwe zarówno u dzieci, jak i pacjentów dorosłych. 

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego każde dziecko w wieku 9 lat powinno być zbadane przez lekarza ortodontę w celu oceny rozwoju uzębienia i ewentualnego wykrycia kształtującej się wady zgryzu.

Zrealizowany plan leczenia ortodontycznego może znacząco poprawić satysfakcję pacjentów. 

Pacjenci zyskują wymarzony uśmiech i pewność siebie. Proste, piękne zęby nie tylko poprawiają wygląd, ale również wpływają na wzrost pewności siebie, otwierają nowe możliwości i przynoszą radość z pięknego uśmiechu.

Plan leczenia ortodontycznego

Plan leczenia ortodontycznego obejmuje kilka etapów, które są kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych efektów.
Oto szczegółowy opis poszczególnych etapów:

Pierwszym etapem jest konsultacja ortodontyczna. Podczas tej wizyty ortodonta przeprowadza ocenę wskazań do leczenia ortodontycznego oraz możliwości leczenia. Omawia oczekiwania pacjenta i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące leczenia.
Po konsultacji zostaje przeprowadzona pełna diagnostyka ortodontyczna. Wykonane są zdjęcia aparatem cyfrowym, zdjęcia RTG, cyfrowe, wyciski, czyli skan wewnątrzustny. Te dane służą ortodoncie do dokładnej analizy zgryzu i stworzenia planu leczenia.
Na podstawie pełnej diagnostyki ortodontycznej, ortodonta przygotowuje plan leczenia, który szczegółowo omawia razem z pacjentem.
Kiedy plan leczenia został zaakceptowany, to na kolejnej wizycie zakładany jest aparat ortodontyczny. Może to obejmować założenie tradycyjnego aparatu stałego, nakładek typu Invisalign lub innych aparatów ortodontycznych, które zostały wybrane na etapie konsultacji i przygotowywania planu leczenia.
Po założeniu aparatu ważne są regularne wizyty kontrolne. Częstotliwość wizyt zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Zwykle odbywają się co 4-8 tygodni. Podczas tych wizyt ortodonta monitoruje postępy leczenia, dostosowuje aparat i udziela wskazówek dotyczących dbania o aparat oraz higieny jamy ustnej.
Po osiągnięciu pożądanych efektów, ortodonta kończąc leczenie zakłada tzw. retencję przytrzymującą zęby oraz przygotowuje szyny na zęby do noszenia w nocy. Dzięki temu efekty po leczeniu ortodontycznym utrzymają się na długie lata.

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego

Oraz chcesz spotkać się z lekarzem ortodontą — umów się na wizytę!
Zadzwoń i zapytaj o szczegóły!

Marzysz o prostych zębach lub borykasz się
 z problemem zaciskania zębów?

Umów się na konsultację z lekarzem, specjalistą ortodoncji
 i dowiedz się jak wyleczyć Twoje zęby.

Korzyści z prawidłowego ustawienia zębów:

Prawidłowo ustawione zęby mają ogromne znaczenie dla estetyki uśmiechu. Korzystając z leczenia ortodontycznego, można skorygować nierówności, przerwy między zębami oraz nieprawidłowe nachylenia, co prowadzi do atrakcyjnego uśmiechu i poprawy pewności siebie.
Prawidłowe ustawienie zębów ułatwia utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Gładkie, dobrze ułożone zęby są łatwiejsze do czyszczenia, co zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy, chorób dziąseł i innych problemów związanych z jamą ustną.
Poprawne ustawienie zębów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia przyzębia. Zbyt ciasno ułożone lub przemieszczone zęby mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, a w efekcie do utraty kości wokół zębów. Leczenie ortodontyczne pozwala na równomierne rozmieszczenie sił żucia, co pomaga w utrzymaniu zdrowego przyzębia.
Nieprawidłowe ustawienie zębów może prowadzić do nierównego rozkładu sił żucia podczas jedzenia. To może powodować nadmierne zużycie niektórych zębów oraz nadmierne obciążenie stawów żuchwowych. Poprawiając ustawienie zębów za pomocą leczenia ortodontycznego, można równomiernie rozłożyć siły żucia, co korzystnie wpływa na długoterminowe zdrowie jamy ustnej.
Nieprawidłowe ustawienie zębów może prowadzić do nadmiernego starcia powierzchni żujących. Może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa, nadwrażliwości zębów oraz potrzeby leczenia endodontycznego. Poprawiając ustawienie zębów za pomocą leczenia ortodontycznego, można zminimalizować nadmierne starcie zębów i chronić je przed uszkodzeniem.
Nieprawidłowe ustawienie zębów może wpływać na funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, co może prowadzić do problemów z żuchwą, takich jak ból stawów, trudności w otwieraniu i zamykaniu ust, a

Od jakiego wieku można rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Współczesna ortodoncja nie ma ograniczeń wiekowych – leczenie jest możliwe zarówno u dzieci, jak i pacjentów dorosłych. 

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego każde dziecko w wieku 9 lat powinno być zbadane przez lekarza ortodontę w celu oceny rozwoju uzębienia i ewentualnego wykrycia kształtującej się wady zgryzu.

W gabinetach Stomatologii Wichlińscy przyjmuje
lekarz dentysta specjalista ortodoncji.

Zadzwoń i umów się na konsultację.

Jakie są wskazania do leczenia ortodontycznego?

Wskazania do leczenia ortodontycznego obejmują różne problemy związane ze zgryzem i ustawieniem zębów. Oto rozwinięta lista wskazań:

Jest to sytuacja, gdy zęby są ściśnięte, zazwyczaj ze względu na brak wystarczającej przestrzeni w łuku zębowym. Leczenie ortodontyczne może pomóc w rozszerzeniu łuku zębowego i odpowiednim ustawieniu zębów.
Zęby zatrzymane to zęby, które nie wyrznęły się samoistnie we właściwe miejsce w łuku zębowym. Ortodonta może zastosować różne techniki, takie jak chirurgiczne odsłonięcie zęba zatrzymanego i/lub aparaty ortodontyczne, aby poprawnie ustawić zatrzymany ząb.
Nagryz poziomy oznacza, że górne i dolne zęby nie mają poprawnego połączenia podczas zgryzania. W przypadku powiększonego nagryzu poziomego górne zęby wystają zbyt daleko przed dolnymi. Leczenie ortodontyczne może pomóc w korekcie tego problemu.
Zgryz głęboki występuje, gdy górne zęby zbyt mocno nachodzą na dolne zęby podczas zgryzania. Może to prowadzić do różnych komplikacji, takich jak problemy z żuciem, nadmierne starcie zębów i dyskomfort. Leczenie ortodontyczne ma na celu poprawienie zgryzu i osiągnięcie równowagi między górnymi a dolnymi zębami.
Przechylenie górnych zębów siecznych to sytuacja, w której górne siekacze są ustawione na nieprawidłowych kątach. Może to powodować problemy estetyczne i funkcjonalne. Leczenie ortodontyczne może pomóc w odpowiednim ustawieniu tych zębów.
Ujemny nagryz poziomy oznacza, że dolne zęby wystają przed górnymi zębami podczas zgryzania. Może to prowadzić do trudności w żuciu, nadmiernego starcia zębów i innych problemów. Leczenie ortodontyczne ma na celu korektę tego nieprawidłowego ustawienia.
Zgryz krzyżowy przedni występuje, gdy górne zęby sieczne zachodzą na tył dolnych zębów siecznych podczas zgryzania.
Po zakończonym leczeniu ortodontycznym, pacjenci doświadczają wzrostu pewności siebie, co wyraźnie widać po ich szerokich uśmiechach. Z nowym, pięknym uśmiechem wręcz emanują pewnością siebie, pozytywną energią i gotowością do podejmowania nowych wyzwań.