W wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej tworzy się kamień nazębny. Jeśli nie zostanie usunięty odpowiednio szybko, prowadzi do stanu zapalnego przyzębia. Pierwszymi niepokojącymi objawami jest zaczerwienienie dziąseł, ból i krwawienie przy szczotkowaniu. Bakterie beztlenowe znajdujące się w złogach kamienia poddziąsłowego mogą być potencjalnym ogniskiem zakażenia i negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Stosowanie fluoryzacji profesjonalnej ma ogromne znaczenie w profilaktyce próchnicy.
Profilaktyka i higiena

Jakie są etapy wizyty higienizacyjnej?
Skaling – zastosowanie ultradźwięków w celu usunięcia kamienia z powierzchni zębów
Piaskowanie zębów – zastosowanie piaskarki stomatologicznej pozwalającej na usunięcie osadów i przebarwień
Polishing – użycie narzędzi rotacyjnych i pasty w celu wypolerowania powierzchni zębów i przygotowania jej na zastosowanie środków ochrony szkliwa
Fluoryzacja – zastosowanie lakieru lub pianki z fluorem w celu wzmocnienia szkliwa i profilaktyki próchnicy
Zalecenia higieniczne- indywidualny instruktaż właściwej higieny jamy ustnej
Czy skaling jest bolesny?
Zabieg w większości przypadków jest bezbolseny. Jeśli u pacjentów występuje zwiększona wrażliwość zębów, niższy próg bólowy – zabieg może być wykonany w znieczuleniu.
Jak często zgłaszać się na higienizację?
U większości Pacjentów rekomendujemy zabiegi higienizacyjne raz na 6 miesięcy
Czy zabiegi higienizacyjne powinny być przeprowadzane u dzieci?
Zdecydowanie tak! U dzieci również może pojawić się kamień nazębny, osad czy stan zaplany dziąseł. Lekarz lub higienistka na wizycie ocenia higienę oraz potrzebny zakres wizyty higienizacyjnej. Zastosowanie pianki lub lakieru fluorowego ma bardzo duże znaczenie w zakresie profilaktyki próchnicy u młodszych pacjentów.