Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób dziąseł, przyzębia, a także błon śluzowych jamy ustnej.

Lekarze periodontolodzy zajmują się zdrowiem i leczeniem tkanek otaczających zęby oraz zabiegami z zakresu mikrochirurgii plastycznej dziąseł. 

Dziąsła odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Stanowią pierwszą barierę ochronną, dzięki której bakterie obecne na zębach nie wnikają w głąb otaczających tkanek. Jeśli ta delikatna bariera jest naruszona, bakterie mogą podrażnić i wywołać zapalenie tkanek leżących głębiej. Stanem, gdy dziąsła nie stanowią już wystarczającej ochrony jest zapalenie dziąseł, spowodowane przez bakterie obecne w płytce i kamieniu nazębnym.

stock-photo-closeup-of-beautiful-girl-on-dental-braces-check-up-573952750

Najczęstrze pytania pacjentów

i odpowiedzi lekarza

Na pytania odpowiada Lekarz specjalista z zakresu periodontologii!

W zależności od zaawansowania...

W zależności od zaawansowania stanu zapalnego występuje konieczność wykonania różnych zabiegów higienizacyjnych oraz periodontologicznych. Jednym z najbardziej powszechnych jest zabieg skalingu i piaskowania, w którym usuwa się płytkę nazębną i kamień nazębny z powierzchni zębów i pod linią dziąseł. 

Kolejnym zabiegiem wykonywanym przez periodontologa jest kiretaż. Polega na usunięciu płytki nazębnej, kamienia nazębnego i zanieczyszczeń z powierzchni korzeni zębów oraz z kieszonki dziąsłowej. Podczas kiretażu periodontolog używa specjalnego narzędzia – kirety, która ma cienką, zakrzywioną końcówkę. Kireta jest wprowadzana do kieszonki dziąsłowej, czyli przestrzeni pomiędzy dziąsłem a zębem, i delikatnie przesuwana wzdłuż powierzchni korzenia zęba. W ten sposób usuwa się nagromadzoną płytkę nazębną, kamień nazębny oraz zanieczyszczenia.
Przed przeprowadzeniem kiretażu periodontolog stosuje znieczulenie miejscowe, aby zapewnić pacjentowi komfort podczas zabiegu.

Zakres zabiegów wykonywanych w gabinetach Stomatologii Wichlińscy:

Warto pamiętać, że objawy mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby dziąseł. Jeśli doświadczasz podobnych objawów,skonsultuj się z lekarzem dentystą lub periodontologiem w celu dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia. 

Zadzwoń i umów się na wizytę w gabinecie w Gorlicach lub w Krakowie.

W zależności od zaawansowania...

Choroba dziąseł, zwana również zapaleniem dziąseł lub zapaleniem przyzębia, może objawiać się różnymi objawami. Oto kilka z nich, na które warto zwrócić uwagę:
Dziąsła mogą stać się czerwone, spuchnięte i bardziej wrażliwe na dotyk. Zdrowe dziąsła powinny mieć różowy kolor i być napięte.
Jednym z najczęstszych objawów zapalenia dziąseł jest krwawienie podczas szczotkowania zębów, nitkowania lub pojawiające się samoistnie. Jeśli regularnie zauważasz krwawienie dziąseł, może to wskazywać na obecność choroby dziąseł.
Choroba dziąseł może powodować ból lub dyskomfort w okolicy dziąseł, zwłaszcza podczas jedzenia lub dotykania.
W zaawansowanym stadium choroby dziąseł może dochodzić do powstania kieszonek dziąsłowych, czyli zagłębień między dziąsłem a zębem. Te kieszonki mogą być trudne do utrzymania w czystości przy standardowej higienie jamy ustnej.
Zaawansowane zapalenie dziąseł może prowadzić do utraty tkanki łącznej i kości, które podtrzymują zęby. W rezultacie zęby mogą zacząć się ruszać.

Pamiętaj, że krwawienie dziąseł może być oznaką choroby dziąseł. 

Jeśli krwawienie utrzymuje się pomimo podejmowanych działań i towarzyszą mu inne objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk czy bolesność dziąseł, warto jak najszybciej skonsultować się z dentystą lub periodontologiem. 

Co zrobić kiedy krwawią nam dziąsła?

Jeśli Twoje dziąsła krwawią dziąsła to poniżej znajdziesz kilka porad przygotowanych przez zespół higienistek i lekarzy ze Stomatologii Wichlińscy: 

Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i szczotkuj zęby delikatnymi ruchami wymiatającymi, które będą masowały dziąsła. Unikaj szorowania od lewej do prawej, to może podrażniać dziąsła. Pamiętaj, aby szczotkować zarówno powierzchnie zewnętrzne, wewnętrzne, jak i żujące zębów.
Pomaga usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia z przestrzeni między zębami. Delikatnie prowadź nitkę wzdłuż linii dziąseł, unikaj agresywnego nacisku, który może spowodować krwawienie.
Mogą pomóc w redukcji bakterii i stanu zapalnego w jamie ustnej. Wybierz płyn do płukania jamy ustnej oznaczony jako przeciwdziałający krwawieniu dziąseł lub zalecany przez dentystę.
I nie ustępuje po kilku dniach prawidłowej higieny jamy ustnej, może być konieczne przeanalizowanie swojej techniki szczotkowania i całej rutyny higieny. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem dentystą, który może ocenić stan dziąseł i zalecić odpowiednie leczenie.

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek objawy bólu dziąseł, nie zwlekaj umów się na konsultację do periodontologa. 

Zadzwoń i zapytaj o najbliższy wolny termin.

Czy choroby dziąseł są groźne?

Tak, choroby dziąseł mogą być groźne dla zdrowia jamy ustnej, a także dla ogólnego zdrowia organizmu. Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jeśli zapalenie dziąseł nie zostanie wyleczone, może zamienić się w zapalenie przyzębia. W tej fazie, stan zapalny rozprzestrzenia się na tkanki i kość, która podtrzymuje zęby.
Zaawansowane zapalenie przyzębia może prowadzić do wypadania zębów. Kiedy tkanka łączna i kość, które utrzymują zęby, zostają uszkodzone, zęby stają się luźne i mogą wypadać. 

Istnieje silny związek między chorobami dziąseł a innymi schorzeniami, takimi jak choroby serca, cukrzyca, choroba Alzheimera czy problemy z ciążą. Zapalenie dziąseł może nasilać te schorzenia i utrudniać ich kontrolę.

W leczeniu paradontozy ważne jest usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego poprzez profesjonalne czyszczenie zębów, zwane skalingiem i kiretażem. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, takich jak płukanie kieszonek dziąsłowych czy przeszczepy kości. Regularne wizyty u dentysty, dobra higiena jamy ustnej i odpowiednia opieka nad dziąsłami są kluczowe dla zapobiegania i leczenia paradontozy.

Umów się na przegląd w gabinecie Stomatologii Wichlińscy by mieć pewność, że z Twoimi dziąsłami wszystko w porządku. 

Zadzwoń lub napisz wiadomość. Do zobaczenia!

Co to jest paradontoza?

Paradontoza, znana jako zapalenie przyzębia lub zaawansowane stadium choroby przyzębia. To choroba dziąseł, która prowadzi do utraty tkanki łącznej i kości, które utrzymują zęby. Jest to zaawansowany etap choroby dziąseł, który rozwija się w jamie ustnej pacjenta, jeśli zapalenie dziąseł nie zostanie wyleczone. 

Główną przyczyną paradontozy jest nagromadzenie płytki nazębnej, która składa się z bakterii, pozostałości pokarmowych i innych substancji na powierzchni zębów i w przestrzeniach międzyzębowych. W miarę postępu paradontozy dochodzi do powstania kieszonek dziąsłowych, czyli zagłębień między dziąsłem a zębem, które stają się siedliskiem bakterii. Stan zapalny rozprzestrzenia się na tkanki przyzębia, co prowadzi do degradacji tkanki łącznej i kości. W zaawansowanych przypadkach paradontozy może dojść do utraty zębów.

Objawy paradontozy mogą obejmować krwawienie dziąseł, zaczerwienienie, obrzęk, bolesność dziąseł, wiotkość zębów, wrażliwość na zimno lub ciepło oraz pojawianie się wydzieliny lub złego smaku w jamie ustnej.

pl_PLPolish